Haber Üstü Reklam Alanı

Cengiz Kuçhan: "Üretime yönelik belediyecilik başlamalı"

25.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cengiz Kuçhan: "Günümüz belediyelerinin gelirleri ve giderlerinin ne olacağı Kanunlarla belirlenmiştir.Yerel yönetimler danışmanı olarak bilinen Cengiz Kuçhan belediyelerdeki mali sorunların çözülebilmesi için üretime yönelik bir modelin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Belediyelerde yaşanan borç krizlerinin çözülmesi için Cengiz Kuçhan: “Günümüz belediyelerinin içinde bulundukları dar boğazdan kurtulmaları, üretime yönelik belediyeciliğe geçmeleri ile olacaktır” dedi.

İŞTE CENGİN KUÇHAN’IN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

 “TÜKETİME YÖNELİK BELEDİYECİLİK BİTMELİ, ÜRETİME YÖNELİK BELEDİYECİLİK BAŞLAMALI”

Belediyelerin Türkiye genelinde personel maaşlarını bile ödemekte zorlandığını belirten Cengiz Kuçhan: "Günümüz belediyelerinin gelirleri ve giderlerinin ne olacağı Kanunlarla belirlenmiştir. Bunun dışında belediyelerin Belediye İktisadi Teşekkülü olan şirketleri aracılığıyla piyasada Türk Ticaret Kanununa göre iş yapabilmesine imkan tanınmıştır. Sosyal belediyecilik anlayışının benimsendiği günümüz belediyeciliğinde gelir, gider dengesi sağlanamadığından Türkiye genelinde neredeyse tüm belediyelerin borçlanmaya gittiği bu nedenle personel maaşlarını ödemekte dahi zorluklar yaşadıkları açıktır. Belediyelerin; üretimine yönelik kurulan Belediye İktisadi teşekkülleri, (BİT) sadece bağlı bulundukları belediyelerden iş almaktadır. Belediyelerin ödeme güçlüğü yaşaması sebebiyle, BİT lere ödemelerde gecikme olduğundan, BİT lerin neredeyse tamamına yakınının, vergi ve SGK borcu bulunmaktadır. BİT lerin yıllık zararları ise, belediye meclislerince alınan kararlar doğrultusunda, sermaye arttırımı yapılarak giderilmeye çalışılmaktadır. İşte asıl sorunda burada ortaya çıkmakta. BİT lerin mali yükü ile karşı, karşıya kalan belediyeler asli işlerini yapamamakta, hizmette geriye düşmektedir. Taşeron yasası ile belediye şirketlerine geçirilen, personeller sonrasında ücret adaletsizliği, ucu açık yasalar ve tebliğler sebebi ile belediyelerin fabrika mantığı çerçevesinde, sürekli personel almasının önüne geçilmeye çalışılmış olunsa da, bunda ne kadar başarılı olunduğu, ileriki yıllarda başkaca sorunlar ile karşımıza çıkacaktır" dedi.

“GENEL OLARAK BELEDİYELERİN GELİRLERİ; VERGİ, RESİM, HARÇ, MERKEZDEN GELEN PAY…”

Belediyelerin içinde bulundukları dar boğazdan kurtulmaları için üretim anlayışını benimsemeleri gerektiğini belirten Cengiz Kuçhan: "Günümüz belediyelerinin içinde bulundukları dar boğazdan kurtulmaları, Üretime yönelik belediyeciliğe geçmeleri ile olacaktır. Belediyelerdeki en büyük sorun mali kaynağın etkin ve zamanında sağlanamamasıdır. Genel olarak Belediyelerin gelirleri; vergi, resim, harç, merkezi yönetimden gelen vergi payları varsa arsa satışları, şartlı, şartsız bağışlar v.s dir. Büyükşehir kanununa tabi ilçe belediyelerin, paylarından bir kısmı ise bağlı bulundukları, Büyükşehir belediyesine katılım payı olarak aktarılmaktadır. Buna bağlı olarak, ilçe belediyelerinin kentlerinde yapacakları, iş ve işlemler 5393 sayılı Belediye Kanunu ile belirlenmiştir. İzmir için konuşmak gerekirse, X belediye 2018 yılı tahmini bütçesi 120.000.000,00 TL (YÜZYİRMİ MİLYON TL) 2018 yılı sonu gerçekleşen bütçesi 90.000.000,00 TL (DOKSANMİLYON TL) aradaki fark 30.000.000,00 TL (OTUZMİLYON TL) projelerdeki iptaller, yeni projelerin ortaya çıkması müdürlüklerin ek bütçe ihtiyacı gibi durumların oluşması, toplam bütçenin %40 oranında kısmının personel giderlerinde kullanıldığı dikkate alındığında, bütçelerde ve yatırım projelerinde eksiklikler meydana gelmektedir. İlçe belediyesinin yatırıma ayırdığı pay erimekte, belediye yatırım yapamaz hale gelmektedir" dedi.

“BELEDİYLERİN GELİR GETİRİCİ FAALİYETLERDE BULUNMASI ÖNÜNDE YASAL ENGEL YOK”

Belediyelerin gelir getirici faaliyetlerde bulunmasının önünde bir yasal engel olmadığını ifade eden Cengiz Kuçhan: "Aslında belediyelerin, gelir getirici faaliyetlerde bulunmasının önünde, kanunen hiçbir engel yoktur. Doğumdan ölüme yetkili olan belediye, üretime yönelik faaliyetlerde bulunmakta serbesttir. Yatırım yapmayı düşünen belediye, stratejik hedeflerini ortaya koyduğu planlamalarında, 5 (beş) yıllık icraat döneminde neyi ne zaman nerede yapacağını bilmektedir. Bunu hayata geçirmek Belediye Başkanı ve ekibinin çalışmasına bağlıdır. Bütçe açığı sebebiyle projeler ertelenmekte, bir çoğu yapılamamakta hatta bir dahaki dönemde yaparım mantığı gelişmektedir" dedi.

”İZMİR’DE DIŞ İLÇELERİN GELİRLERİ DAHA DÜŞÜK”

İzmir'in dış ilçelerinin merkez ilçelere göre gelirlerinin daha düşük olduğunu belirten Cengiz Kuçhan: "Öncelikle İzmir için konuşursak Merkez belediyeleri dediğimiz ilçeler ile dış ilçeler dediğimiz belediyeleri ayırmak lazım. Merkez ilçedeki belediyelerin gelirleri emlak, sanayi ve nüfus yoğunluğuna göre daha fazla olmaktadır. Dış ilçelerde durum biraz daha farklı bulundukları coğrafyanın köyler ve tarım gibi sebepler ile geniş olması buna dayalı olarak gelirlerinin düşük olmasına yol açmaktadır.Merkez ilçe Belediyelerin genel anlamda kültürel, sosyal ve yapısal işleri ön plana çıkmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse Spor sahaları, Kültür merkezleri, sağlıklı yaşam merkezleri ara arterler yol yapımı, peyzaj ve park düzenlemeleri ile kentin temizliği v.s. Nüfus yoğunluğu sanayi ve turizm gelişme oranına göre, merkez ilçe belediyesinin sürekli bu faaliyetlerini, geliştirerek yapması gerekmektedir. Bütçe denkliği ekonomik faktörlere göre değiştiğinden, bu tür belediyelerin Projeleri ile ilgili mutlaka Fonlardan, hibelerden ve uzun vadeli kredilerden faydalanması gerekmektedir. Buna ilişkin eğer yoksa derhal ilçe belediyeleri Mali Hizmetler Müdürlüğü veya Başkanlık Makamı bünyesinde bir MADES (Mali Destek Birimi) kurmalıdır. Bu birimin görevi; Ülke geneli veya yurt dışı kaynaklı hibe programları dahil olmak üzere uzun vadeli, faizi düşük kredileri takip etmek belediyenin yapmayı planladığı projelere kaynak bulmak olmalıdır. Hatta sanayi ve turizm gelişmişliğine uygun olarak, şartlı veya şartsız bağışların takibi dahi bu birimlerce yapılmalıdır. Buna ek olarak, sosyal alanlarda Kanunun izin verdiği ölçüde, parkların ve rekreasyon alanlarının içerisinde, kafe, restoran, büfe tarzı işletmeler kurmalı, buralarda hem istihdam sağlamalı, hem de gelir elde etmelidir. Günümüzün sektörü reklamcılık ile ilgili hamleler yapmalı, reklam alanları oluşturmalı, dijital reklamcılık noktaları kurmalı, kentin esnafının içinde yer alacağı çeşitli organizasyonlar yapmalı bunlardan ekstra gelir elde etmeli. Merkez ilçelerde geliri arttırmak için daha bir çok konu ve faktör bulunmaktadır. Bunları burada anlatmaya kalksak sayfalar dolusu yazı yazmamız gerekir" dedi.

“BELEDİYENİN İÇERİSİNDE YER ALACAĞI KOOPERATİFLER KURULMALI”

Belediyelerin mali durumlarını düzeltmek için kooperatçiliğin yaygınlaşması gerektiğini belirten Cengiz Kuçhan: "Dış ilçelerdeki belediyelerin gelirleri, yukarıdaki izahını yaptığım merkez ilçe belediyelerinin gelirlerine ek olarak, bir çok kalemden oluşabilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse, dış ilçelerin, genel olarak coğrafi alan genişliği, merkez ilçelerden oldukça büyük ve genel anlamda tarım ve hayvancılığın yoğun yapıldığı yerlerdir. Bunlar ile ilgili Belediyenin içerisinde yer alacağı kooperatifler kurulmalı, belediye bünyesinde Tarım ve Hayvancılık İştirakler Müdürlükleri veya birimleri oluşturulmalı bu kooperatiflere bağlı satış pazarlama sistemleri üzerinden ürünlerin pazarlanması sağlanmalı, mümkünse Merkez Pazar yerleri haftada bir kooperatiflere tahsis edilmeli, tarım ve hayvancılık ile ilgili Gübre ve yem fabrikası kurulmalıdır. Bunlardan ciddi gelirler elde edilebileceği gibi daha bir çok alanda dış ilçelerde gelir elde etmek mümkündür. Önemli olan, Belediyelerin kurulacak bu birimlere yerleştireceği personellerin mesai mefhumu tanımayan, liyakat sahibi, misyon ve vizyon sahibi kişilerden oluşturulmasıdır" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Halil Arda'nın Yerel seçimler öncesi kendilerini sık sık ziyaret ettiğini, ‘biz iyi insanlarız’, ‘Mart’ın Sonu Bahar’ sloganı ile kendilerinden oy istediğini belirten ...

Gaziemir Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısında Ak Partili meclis üyelerinin soru önergelerine cevap veren Belediye Başkanı Arda, “Yaptığımız her işlem yasal, he...

YABO olarak belirlenen Yurt Dışı Akademik Burs Ofisinin tanıtımı, Gaziemir Belediyesi’nin çatı katında gerçekleştirildi.

, her Cumartesi mahallelerimizi temizliyoruz kampanyasının ilki, Gaziemir Irmak Mahallesinde gerçekleştirildi

Gaziemirli Amatör Spor Kulüplerine kapılarını kapatan, bu güne kadar hiç uygulanmamış bir uygulamayı uygulayarak, sahanın ışıklarını kapatan, antrenmana gelen sporcula...