Haber Üstü Reklam Alanı

Nursoy'dan Bulgaristan Türklerine 'seçim beyannamesi' hatırlatması

22.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

DOST Partisi MKYK Üyesi Nursoy, 26 Mart'ta yapılacak erken seçimde Türkiye'de kurulacak 35 sandıkta etkin oy kullanılabilmesi için, Bulgar vatandaşı Türklerin beyanname doldurmalarının hayati önemde olduğuna dikkati çekti.Bulgaristan'da, üyelerinin büyük bölümünü Türklerin oluşturduğu DOST Partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi, Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Abdurrahim Nursoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da 26 Mart'ta yapılacak erken genel seçimlerin kendilerini temsil edecek partinin belirlenmesi anlamında önemli olduğunu söyledi.

Bulgaristan'ın, Türkiye'de açılan sandık sayısını 136'dan 35'e indirmesini eleştiren Nursoy, şöyle konuştu:

"Avrupa Birliği (AB) üyesi Bulgaristan, ne yazık ki kendi vatandaşlarının oy kullanma hakkını burada gasbetmiştir. Türkiye'deki bu 35 sandığı çok verimli kullanmamız adına herkesin elektronik ortamda beyannameleri doldurması gerekiyor. İsmimizi seçim günü sandıklarda görebilelim, yoksa beyannameyi sandıkta doldurmamız gerekiyor ki bu ciddi manada zamanımızı alıyor ve oylarımızın azalması anlamına geliyor."

Nursoy, doldurulacak beyanname sayısının artmasının, Türkiye'de yaşayan Bulgaristan göçmenlerinin seçimlere kayıtsız kalmadığının bir göstergesi olacağını vurguladı.

Bulgar hükümetinin 2 seçim üst üste oy kullanmayan kişiyi seçmen kütüğünden silmesini de eleştiren Nursoy, yeni oluşturulacak parlamentoda bu sorunun çözülmesini umut ettiklerini söyledi.

Beyanname için 6 ayrı ofis oluşturduk

İzmir'de göçmenlerin beyanname doldurmalarına yardımcı olabilmek için 6 bölgede ofisler oluşturduklarını anlatan Nursoy, buraya gelen kişilerin işlemlerinin çok kısa sürede yapıldığını ifade etti.

Nursoy, gönüllü kişiler tarafından oluşturulan ofislerin ilgi gördüğünü aktararak, şu bilgileri paylaştı:

"Gaziemir, Görece, Gazipaşa, Buca, Bornova Atatürk ve Pınarbaşı mahallelerinde merkezler oluşturduk. Burada Kiril alfabesiyle beyanname doldurmalarına yardımcı oluyoruz. Şu ana kadar İzmir'de bin 250 kişi beyanname doldurdu merkezlerimizde. Ben Türkiye'deki bütün hemşehrilerimin beyanname doldurma ve oy kullanma noktasında çok özverili olmasını istiyorum. Yoksa seçim günü bu kağıtları doldurmamız uzun zaman alacak ve oy kullanma sayısını düşürecek." 

Bulgaristan Türkleri için yeni bir sayfa

Türkiye'nin 24 Kasım 2015'te hava sahası ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesi, Bulgaristan'da Türklerin en fazla temsil edildiği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinde görüş ayrılığına neden olmuştu.

Türkiye'nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütfi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan'nın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmişti.

Mestan ve bir grup milletvekili 10 Nisan 2016'da DOST partisini kurarak, Bulgaristan'daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST partisi, 26 Mart 2017 erken genel seçimlerine Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılıyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Kısaca eski günlerde doyasıya yaşadığımız dostluklardan birlik beraberliklerden arkadaşlıklardan ve hatta aile bağlarından uzaklaştırılıp kopartıldık.

İzmir’de hava sıcaklığını termometreler 5° de gösterirken biz Arvas ailesinin yüzünün gülümsemesine vesile olduğunuz için onların mutluluğu, neşesi ve duaları bizim üş...

Bu yıl 5.’sini düzenleyecekleri toplu sünnet düğünü törenini, 2 Haziran 2018 Saat 19:00’da, Bizim Bahçe Kır Düğün Salonunda yapacaklarını belirten

15 Ocak 2018 Pazartesi günü Saat 20:00’de Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde sergileyecekleri TANYA oyununa tüm Gaziemir ve Nazım Hikmet’i sevenleri davet ettiler.

Gaziemir Spor Kulübünün tarihinde ilk kez profesyonel lige çıktığı coşkuyu yaşadığımız tüm emeği geçenleri saygıyla ve rahmetle andığımız, şu an futbolun bitme noktası...