Haber Üstü Reklam Alanı

2016'da Türk Lirası Pezo ile Yarıştı

29.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır2016 yılının son gün veya saatlerini yaşarken, 1 Ocak’tan bu yana, 2016 yılının tamamında ülke bir gün mutlu gün yaşamazken, akan kan ve gözyaşının haddi hesabı yok.

2002 yılında, tek başına iktidara gelen AKP’nin uyguladığı siyasi ve ekonomik politikalar nedeniyle, ülke iç siyasette duvara toslarken, dış politikada bataklığa gömüldü, ekonomide ise en karlı yaratım aracı dolar oldu, Türk lirası Pezoyla eşdeğer duruma geldi. 

Küçük veya  büyük ticarethanelerin kapanma oranları, 2016’da tavan yaparken, sanayide üretici firmalara bir tane ilave olmazken, Turizm’de ülke batmış, her gün patlayan bombalar nedeniyle dış yatırımcı kaçmış, hatta milyon dolarlar alan yabancı futbolcular bile, ülke güvenli değil diyerek daha az paraları kabul ederek ülkeyi terk etmişlerdir.

Ülke kan gölüne dönmüşken, sadece Gaziemir, biri iç çatışmada polis, biri dış savaşta asker olmak üzere iki şehit vermişken, varın siz düşünün gerisini. 

AKP iktidarı 2016 yılında ülkeyi kan gölüne çevirdi derken, hiç abartmadık.  Yıllardır siyasi ve ticari ortaklık yapan, her istediğini alan, veren bir siyasi anlayışın, yani AKP’nin iktidarı döneminde ülkeyi neredeyse ele geçirecek kadar palazlanan, büyüyen FETO’cular, 15 Temmuz gecesi, kafamıza uçaklarla bomba yağdırdı, tanklarla ezdi, silahlarla taradı, keskin nişancılarla tek tek avladı. 16 Temmuz sabahı ise, FETO’nun ağabeyleri, ablaları, amcaları, dayıları, anaları veya babaları bir bir ortadan kaybolurken, birliğinde yatağında uyurken, kaldırılıp darbe planına alet edilen, askeri öğrenci ve erbaşlar, 16 Temmuz sabahı yine yobaz çeteciler tarafından darp edildi, linç edildi. Ülke tarihinde görmediği kadar kan ve gözyaşını, 2016’da gördü ve yaşadı. İktidardaki parti kim di, AKP’di, destekçisi kimdi MHP’di.

Ülkenin her yerinde FETO’cu çıkarken, her ne hikmetse AKP’de bir tane bile çıkmadı. Yıllarını FETO’culara karşı mücadeleye adamış, bu uğurda saldırıya uğramış, yazarları katledilmiş, faali meçhule kurban gitmiş Cumhuriyet Gazetesinin yazarlarını, FETO’cu diye içeri atan AKP, parsel parsel Ankara’yı satan, Feto’nun Türkçe etkinliklerinde Feto’ya methiyeler düzen, Pensilvanya’da ziyaret eden, fotolar çekilen, Feto’nun şapkasının tüyünü bilmem neresine sokan, burnunu sildiği peçeteyi yutan, tuvaletteki klozeti yalayan, üç harflilere teslim olmuş, üç harflilerin kim bilir ne yaptığı İ.Gökçek dahil ortalıkta dolaşırken, hala AKP’de FETO’cu yok, Cumhuriyet gazetesi yazarları Feto’cu olacak,  Ass…len…

Yani kısaca, 2016 yılı ülkem adına hiçte iç açıcı geçmemiştir. Gelecek için siyaset olarak, ekonomi olarak karamsar değil, karamsar ötesi bir tablo oluşmuştur ülkemde. İktidar partisi AKP, ülke bu hale gelmişken, karamsarlığımızı arttıran, başkan olacağım diyen, reislerini yediği her halttan kurtarmak için, yerli Hitler modeli yaratmak için kolları sıvamış, bir dediği bir dediğini tutmayan, koltuğuna yapışmış Devlet Bahçeli ve yönetiminin desteğini arkasına alarak, tarihsel görevlerini bir kez daha hayata geçirmiştir. Türkeş’i eleştirenler, dönek diyenler, satılmış diyenler bu gün aynı değirmene su taşır hale gelmiş durumda.

2016 yılında, Gaziemir siyasetinde çok fazla değişiklikler yaşanmadı. Yaşananları da bir bir hatırlayalım. 2016 yılının hemen başında, yıllarca AKP’den Gaziemir belediye meclis üyeliği yapan Kenan Çakar, CHP saflarına katıldı. Gaziemir’de aile boyu siyasetin içersinde olan, yıllarca Gaziemir’de muhtarlık yapan Adil Yüksel’in, iki dönem belediye başkanlığı yapan Adnan Yüksel’in oğlu, dedesiyle aynı ismi taşıyan Adil Yüksel'i, AKP’nin İzmir’de üç numaralı koltuğuna, Gençlik Kolları başkanlığına getirerek kendisini yerel siyasetten, genel siyasete taşıdı.

CHP Gaziemir yerel siyasette, ilçe başkanı Umut Tekin aracılığıyla örgütlenme çalışmalarına yatay ve dikey açılımlar yaratarak, farklılıklar kazandırdı. 2016 yılında kadın kolları arı gibi sokak sokak çalışırken, gençlik kolları bir ara, ihtiyacı olan ailelerin evlerine bakım yaparak üzerlerindeki pası silmeye çalıştı. CHP Gaziemir kendi çabası ile hazırladığı sokak kahvaltılarını, Mayıs ayı içersinde gerçekleştirirken, yine farklı politikalarla halkla bütünleşmeye çalıştı. 

AKP Gaziemir 2016 yılı içersinde, birkaç lokma dökme,aşure dağıtımı ve ilçe istişare toplantıları ile gündem oluşturmaya çalıştı. AKP yönetimi, yılın son aylarında ilçe yönetim kurulu içersinde en aktif çalışmalara imza atan, yönetim içersinde yaşadığı huzursuzluğu çözemeyen, siyasi hedefleri olan,  ilçe başkan yardımcısı Selahattin Daver’in istifası ile kan kaybetti. 

Gaziemir Belediyesi 2016 yılında yine geçtiğimiz yıl 2015 gibi, yatırım anlamında koskoca bir yılı yine bomboş geçirdi. Yatırım anlamında koskoca yıl bom boş geçerken, siyaseten çok hareketli bir yıl yaşadı. Geçtiğimiz yıl Gaziemir tarihinde bir ilk olan, belediye başkanın tasarrufuna kazan kaldıran, meclisi boykot kararı alan bir grup CHP’li meclis üyesi, bu yıl yine hemen hemen aynı konuda, belediye başkanına bir kez daha kazan kaldırarak, bu kez görev yaptıkları komisyonlardan kısa bir süreliğine istifa ederek, yine bir tarih yazdılar. 

Meclis üyeleri kısa bir sürede olsa istifa etmeleri, belediye başkanı Halil İbrahim Şenol’un Pomak inadı ile hareket etmesi, Şenol’un siyasi hayatının sonunu getirdi. 

Uzun zamandır CHP Gaziemir İlçe Başkanlığı etkinliklerine katılmayarak , ilçe yönetimine tepkisini gösteren Halil İbrahim Şenol, belediye imar komisyonun Akçay Caddesi üzerindeki bazı plan değişikliklerini yapın ve kabul edin demesine rağmen, imar komisyonu tersine karar vermesi, meclis üyelerinin, kendi tasarrufuna itiraz ederek boykot etmesi, komisyonlardan istifa etmesi, Şenol’un bu süreci kötü yönetmesi, çevresinde oluşan şak şakçı, çıkarcı ve yalaka takımının etkisinde kalması, siyasi sonunu getirdi. Siyasi düşüncelerine, dürüstlüğüne, içtenliğine, Gaziemir sevdasına olan inancına, sonsuz inancım olan Şenol’un, bir özeleştiri yapması gerektiğine inanıyorum. 

Yerel seçimlere daha uzun bir süre varken, Gaziemir’i bekleyen en büyük tehlikenin, etrafını ören yandaşlarının siyasi anlayışına, dürüstlüğüne, içtenliğine gölge düşürebilir olmasıdır. 

2016 yılının ülkem ve ilçem adına çok kötü geçtiğini, bu umutsuzluğun ve karamsarlığın bu yılda kalması, 2017 yılının ülkeme ve ilçeme daha çok umut, barış, huzur, sağlık, mutluluk getirmesi dileğimle, tüm Gaziemir Net okuyucularının yeni yılları kutlarım. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı