Haber Üstü Reklam Alanı

Benim Anlayabildiğim Kadarıyla

19.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi YazdırCHP Olağan Kurultay sürecinin seçimli ilk ayağı olan, Gaziemir mahalle delege seçimleri rekor katılımla sona erdi. Bugüne kadar illerinde veya ilçelerinde, CHP’yi iktidar yapamamasına, mahallesinde delege dahi seçilememesine rağmen, kendilerine genel merkezin dokuzuncu katında yer bulan bir grup tarafından hazırlanan mavi liste dalgasına kapılanlar, büyükşehir ve ilçemiz de dahil olmak üzere, bir çok ilçe belediye başkanının da desteğini ardına alarak, mavi listeye destek verdiler.  

Genel merkezin “dokuzuncu veya onbirinci” katları için  değişikliği savunan, yıllardır emek verdiği partisini iktidar yapmak isteyen, örgütünü yakından tanıyan parti emekçilerinin desteklediği isimler ise beyaz listeye destek verdi.

Değişim isteyenler ve istemeyenler,benim anlayabildiğim kadarıyla beyaz ve mavi liste çekişmesinin nedeni budur. 

Düne kadar genel merkezde değişimi savunanların, değişime imza verilmesi gerektiğini söyleyenlerin, bugün yerelde iktidar olunca, güç sahibi olunca, genel merkez yöneticileri çok iyi çalışıyor, değişime gerek yok demelerinin nedeni, partisel değil bireysel çıkarları yüzündendir.Görünen o ki “tek değişim”,kendilerindeki güç sarhoşluğudur.

Geneli bırakıp Gaziemir yereline dönüp baktığımız zaman, CHP Gaziemir’de yerel seçimlerde yaşanmayan heyecanın beyaz, mavi ve kırmızı liste yarışında yaşandığını görüyoruz.3500 CHP Gaziemir üyesinin, 2200’ünün  16 mahallede oy kullandığı delege seçimlerinde,sonuç olarak örgüt emekçilerinin hazırladığı beyaz liste, mavi listeye fark atarak kazandı.

CHP Gaziemir’de delege seçimleri süreci, geçtiğimiz yazıda ‘Kamplaşma Baştan Başladı’ açıklamalarıma uygun, başladı ve bitti. Babaların çocuklarıyla, kardeşin kardeşle, komşunun komşuyla, arkadaşın arkadaşla kamplaştığı beyaz mavi ayrışması, onarılması çok güç kırgınlıklara neden oldu. 

CHP’nin ideolojik düşüncesini taşımayan, genellikle güç kimdeyse o ismin yanında durmayı sosyal demokrasi zanneden birçok isim, CHP Gaziemir örgütünün dikkatinden kaçmadı ve kaçınılmaz son olarak delege listesinde yer bulamadı. 

Siyaset birçoklarımız için bir yaşam biçimidir. Böyle yaşayanlar da doğal olarak,yaşamın her alanına sporundan, sanata kadar her olaya siyasi gözle bakar, ailesel ve çevresel ilişkilerini bu temelde yapılandırır. Ülke ve yerel siyaseti uzun yıllar bir kenara koyup, kapitalist bir dünya görüşü ile geri dönüşler de, CHP Gaziemir örgütünün dikkatinden kaçmadı. Örgütün verdiği gücü bir silah olarak kullanıp, o silahı örgüte çevirmek, orayı bazılarının kafasına göre dizayn etme çabaları, koridorlarda yankılanan yüksek bir sesle geri tepti. 

CHP Gaziemir’de biten delege seçim sonuçlarına göre beyaz listeyi hazırlayan, yıllardır partiye emek veren, sandıktan beyaz çıkması adına aylardır gece gündüz mücadele eden, iki eski ilçe başkanın çalışmaları boşa gitmedi. Gazi mahallesinde dört oyla kaybettikleri seçim dışında, örgütü ne kadar yakından tanıdıklarını kanıtladılar. Aralık ayında yapılacak ilçe kongresinde, beyaz listeden seçilen delegelerin destek verecekleri isimler neticesinde, yeni CHP Gaziemir İlçe yönetimi şekillenecek. 

Mavi listenin delege seçimlerinde farklı geride kalmasına neden ise, bu güne değin hiç bir zaman siyaseti bir arada yapmamış, zaman zaman karşı karşıya gelmiş, poker tabiri ile beş benzemezin bir araya gelmesi idi. Mavi liste bu seçimleri kazansaydı dahi, tek aday üzerinde uzlaşma olanakları hiç olmayacaktı. 

Bugün güç zehirlenmesi yaşayanların, örgüt içersinde hiçbir gücü olmadığını bildiği halde, örgütü dizayn etme çabaları boşa çıkmıştır. Önemli olan güç elindeyken yaptığın doğrulardır, güç elinden gidince eleştirmek, doğruyu söylemek değildir. Asıl güç örgütten aldığın güçtür. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı