Haber Üstü Reklam Alanı

TEMİZLİK İMANDAN GELİR

17.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırPeygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) hadisi şerifinde “Temizlik imandan gelir” buyurmuştur. Toplum içerisinde insanlarımız sağlıklı olmaları ile temiz olmaları arasında bağlılık bulunmaktadır. Bir nevi temiz insan sağlıklı inandır. Dinimiz aynı zamanda temiz olmayı mecbur kılmaktadır. Temizlik aile içerisinde küçük yaşta kazanılması, öğrenilmesi gereken toplumsal olarak gerekli bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık hem insanın kendisinin sağlıklı, ailesinin hem de etrafı için çok büyük önem taşımaktadır. Temiz olmak sağlıklı bir şekilde yaşayıp daha da mutlu olmamıza sebep olur. Temizlik sağlıklı olmanın en temel kuralıdır. Şu günlerde temizliğin ne kadar önemli olduğunu tüm dünya olarak, bir kez daha hep beraber öğrenmiş olduk. 

Bizler insan olarak her şeyin değerini elimizden yitirince ya da başımıza gelince anlıyoruz. Bu günlerimizde temizliğe ne kadar dikkat edip etmediğimiz, evlerimizden çıkıp, bir işimizi yapmaya giderken yollarda, sokaklarda birçok olumsuzluklara şahit oluyoruz. Temizlik sadece evimizde yapılan ve sadece kendimizin temiz olması için gerekli bir eylem olmamalı. Korona virüs sebebi ile dışarılara çıkarken bilim kurulu, doktorlar ve sağlıkçılar diyor ki dışarı çıkarken maskesiz, sizin, çevrenizin ve sevdikleriniz için gerekli olduğu yerlerde de mutlaka eldiven kullanmamız gerekliliğini üstüne basa basa vurguluyorlar.

Sağlıklarımız için kullanılması gerekli, maske ve gerekli hallerde kullanılan eldivenlerimizin işi bitince gerekli koşulları sağlayıp imha etmeliyiz. Ama bu hususa çok dikkat edilmiyor ve sağlıklı bir şekilde imha edilmediği görülüyor. Bizlerden büyük, bilgili, tecrübeli ve o işi bilen insanların uyarılarını bile dinlemiyoruz. Aklımız hep bize bir şey olmaz mantığı ile çalışıyor. Belki de size bir şey olmaya bilir ama başkalarına bir şey olabilir. Sağlığını tehdit edebilir ve sağlığına zarar gelebilir. Herkesinde gördüğü gibi, bu kurala veya kurallara uymayanların çok olduğu görülüyor. Kendini sevdiklerine, yakınlarına ve çevresine karşı sorumlu hissedenler maske ve yerinde eldiven kullanılmasına dikkat ediyor. Bunun yanında bu kural ve kurallara dikkat ettiğini sananlar da bulunuyor. Bu koruyucu takımları kullanmak kadar, sağlıklı bir şekilde imhası da kullanılması kadar önem taşıyor. 

Taktığı koruyucu takımları işi bitince sorumsuzca sokak arası, yollara ve ev girişlerinin bulunduğu yerlere atma cesareti gösteren, kendini sorumluluk sahibi sanan, birçok sorumsuz insanları toplumumuzda görüyoruz. Konuşsan, sorsan kimse kendine toz kondurmaz ya da hiç öyle şey olur mu diyenler olur. Bu şekilde sağlıklı kalmak ne kadar mümkün olur ki. Hele hele son bir hafta gibi bir sürede, vaka sayılarının artarak devam ediyor. Bu da bizlere kurallara uymadığımızı gösteriyor ve böyle devam edilirse Allah korusun, kötü günlere dönmeyelim. Toplum olarak hep beraber kurallara dikkat edip, bu sıkıntılar bitsin, gitsin ki normale dönülsün. Bu şekilde devam etmek, bilgi alanımız değil ama belki de başka sorunlara da davetiye çıkarmış oluyoruzdur. Hep beraber sorumluluk sahibi olmalıyız, sorumlu sorumsuz olmayalım. Herkes yapmadığı bir şeyi başkasından beklememeli. Büyükler küçüklere örnek olursa büyüdükleri zaman rahat etmelerine yardımcı oluruz. Unutmayalım çocuklar büyüklerin dediğini yapmaz, büyüklerini taklit ederler. 

Sonuç olarak sorun hepimizin sorunu ve bu sorunu ortadan hep beraber kaldırabiliriz. Sorumluluk sahibi olmalıyız, sorumlu sorumsuz olmayalım. Dostoyevski “Doğa bir aynadır, hem de aynaların en parlağı dır” demiştir. Dünya hepimizin yuvasıdır, onun içindir ki her zaman korumayı, yaşatmayı ve temiz bırakmayı kendimize görev bilmeliyiz

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı