Haber Üstü Reklam Alanı

Milli Bayramlarımızı Özledim

27.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırEskiden ne güzel Milli Bayramlarımızı kutlamak için, okullarda hummalı hazırlıklar olur, okullar cıvıl cıvıl süslenir öğrenci ve öğretmenler olarak ne de güzel heyecan duyardık. Milli Bayram günü gelir, mesela 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, okullara öğrenciler veliler sabahın erken saatinde okulda olur, hazırlıklar yapılırdı ve okul trampet grubu eşliğinde meydanlara, diğer okullarında gelmesiyle coşkulu büyük kalabalıklar olurdu. Trampetler eşliğinde her okul çala çala meydanlara meydanlara gelir toplanılırdı. Cıvıl cıvıl öğrenciler bir sürü, şık giyinmiş öğretmenler, öğrenci velileri, o İlin veya İlçenin idari yöneticileri kutlamalar için meydanlarda tek yürek olurduk. Açılış konuşmaları, Yöneticilerin günün anlam ve manasını belirten konuşmaları arkasından da çocukların şiir okumaları, folklor gösterileri ve çocuklarımızın oynadıkları oyunlar. Saatlerce ayakta sıkılmadan, usanmadan hele hele İSTİKLAL MARŞI mız okunurken tüylerimizin diken diken oluşu ile o saatlerin geçmesine üzülürdük.

Meydan da ki tören biter her okul okuluna gider ve orada a kutlamalar devam ederdi. Çocuklarımız üzerinde de etkisi günlerce devam eder, çocuklarımızda Ülkemizin ne zorluklarla kazanıldığını kutlamalar ve okulda öğretmenlerinden aldıkları bilgiler ile pekiştirerek tarihini, ATA sını, ECDAD ını unutmamış oluyordu. Bu sayede çocuklarımızda birliği, beraberliği, tek yumruk olmayı öğrenmiş te oluyordu. O zaman çocuklarımıza Milli Bayramlarımız, İSTİKLAL MARŞI mız, ATA sı, ECDAD ı, tarihi ilgili bir soru sorsan, ŞAK diye cevabı yakıştırırdı soruyu soran kişiye. Şimdiler de eminim (genel manada söylüyorum, herkes için geçerli değil) çocuklara soru sormaya korkar hale geldik. 

Zaman zaman televizyon veya internet ortamında görüp izlemişsinizdir. 23 Nisan, Cumhuriyet Bayramı, İSTİKLAL MARŞI nı kim yazdı, 19 Mayıs(vs) gibi sorular sorulduğu zaman cevap veremeyen, verse de yanlış cevap veren çocuklarımızın çokluğu ile şaşırıyoruz. Neden böyle oluyor, çocuklarımızın bir çırpıda cevap vermesi gereken sorulara cevap veremiyor veya bilmiyor. Burada öğretmenlerimizi suçluyor değilim kesinlikle yanlış anlaşılmasın ama kesin olan bir şey var ki orta da bu konuda büyük bir zaaf var. Eski den okul kitaplarımızın ilk kapağında TÜRKİYE CUMHURİYETİ kurucusunun resmi vardı. Çocuklarımız kitabın kapağını çevirdiği zaman MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ü görüyordu. Sadece ben mi özledim bilmem ama ben eski Milli Bayram kutlamalarını özledim. Ben o meydanlarda ki kalabalık eşliğinde okunan şiirleri, konuşmaları, folklor gösterilerini, yöneticilerin konuşmalarını, şiir, oyun, gösteri bittiği zaman ailelerin coşkuyla alkışladığı meydanları ve eski Milli Bayramlarımızın kutlanmasını özledim. Bir daha ki Milli Bayramlar o coşkuyla kutlanacağını bilen geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı özledim. Tekrar tekrar bir tek özleyen ben miyim diye de sormadan edemiyorum. Herkesin de veya bir çoğumuzun da özlediğini biliyorum. Bazen de merak ediyorum acaba Milli Bayramlarımızın eskisi gibi kutlanmasını veya Milli Bayramlarımızı özlemeyen de var mıdır diye? 

Bizi biz yapan ECDAD ımız, ATA larımız, Milli Bayramlarımız, Örf ümüz, Adetlerimiz, Birlik, Beraberliğimiz değil midir? Şimdi ki yetişen nesillerimiz bunları bilerek, aklına kazıyarak, bilgili olarak yetişiyorlar mı? Şimdilerde denebilir başımızda bela var ondan da kutlanamıyor diye. Sözlerimi Nasrettin Hocanın sözleriyle bitireyim: Nasrettin Hoca yaşlanmış, eskisi gibi hareket edemez olmuş. Bir gün eşeğine binmek istemiş ama binememiş. Önce sol ayağını atıyor olmuyor, sonra sağ ayağını atıyor olmuyor. Bu durumu izleyen mahallenin çocukları da Hoca ya bakıp bakıp gülüşüyorlar mış. Hoca da bunu görünce, çocukların duyacağı şekilde mırıldanmış. “Siz benim gençliğimi görecektiniz” demiş. Sonra da alçak ses ile Kendi kendine“Ben senin gençliğini de bilirim ya” demiş. 

Biz büyükler olarak çocuklarımızın yetişmesinde bizlere de büyük sorumluluklar düşüyor. Bizler de sorumluluklarımızı sorumluluğumuzu bilerek davranır ve yardımcı olursak bilgili çocuklar yetiştirmede yardımcı olabiliriz. İlla ki herkes her şeyi bilecek diye bir şey yok ama boş işler yapmayıp okumaktan geri kalmazsak hem bilgilenir doğruları öğreniriz hem de bilgilendiririz. Saygı ve sevgilerimle 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı