Haber Üstü Reklam Alanı

Merhamet

24.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırTDK sözlüğü açıp merhamet sözcüğünü arayınca karşıma bu açıklama çıkıyor. “Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü” İnsanlar duyguları olan varlıklardır. Bu duygular biz insanoğlunu bazen üzüntü, bazen sevinç, bazen neşeli (vs) durumları yaşatabiliyor. Bu duygular içerisinde bir de merhamet duygusu vardır. Yaşam şartları zorluklarla dolu olduğu için, günlük yaşantımız da zor durumda kalan insanlarımızı görürüz. Kişiye göre değişir belki ama bu duruma merhametli olanlar üzülür. 

Toplumumuz da zaman zaman herkes denk geliyordur veya biliyordur, zor durumda olan bireyler (aileler) bulunmaktadır. Buna şahit olanlardan bazı insanlarımızın içinde yardım etme veya o kişilere karşı faydası olabilme duygusu içinde olanlar da bulunur. Yardım yapabilme isteği, insan içinde vicdan ile alakalı olan bir dürtüdür(yardım dürtüsü). Bu dürtü insan doğasıyla ve doğarken aile vasıtasıyla insanın kalbinin bir köşesinde olan merhamet ve vicdan ile hareket eden Allah ın insanoğluna bahşettiği bir duygudur. Bu duygu insanlara olduğu gibi yardıma muhtaç bir hayvancık içinde olabilir. Zaman zaman yollarda belki bir yudum suya belki bir lokma yiyebileceği bir yiyecek arayan sevimli dostlarımıza rastlaya biliriz. Merhametli ve vicdan sahibi birçok insanımızın yollarda bulunan bu sevimli dostlarımıza yardım eden ve yardım duygusu içerisinde bir kap su, bir kap yiyecek vererek minnettarlığını gösterenlerin de olduğunu görüyoruz. Unutmamak lazım ki hayat herkese eşit davranmıyor. Yarın kimin başına ne geleceği belli olmaz, bugün onaysa nereden bileceksin ki yarın bizlere olmayacağını. Bu yüzden insan ne ekerse onu biçermiş. Hani derler ya İYİLİK YAP TA DENİZE AT. 

İşte o bir gün gelir seni bulurmuş. Bu merhamet, vicdan sayesinde toplumumuza da yardımcı olabiliriz. Bu yardım toplum içerisinde ki iyi niyetin çoğalmasına ve gelişmesine yardımcı olmak gibi. Sivil toplum içerisinde birçok saygı, sevgi ve minneti hak etmiş insanımız bulunmaktadır. Birkaç merhamet, vicdan ve yardım duygusu gelişmiş insanımız bir araya gelerek, birçok dar gelirli aileye, okullara bunun yanında sevimli dostlarımıza yardımcı olmak için yeri geliyor gece demiyor gündüz demiyor, gücü nispetinde( maddi ve manevi) her türlü fedakarlığı gösteriyor. Örneğin hemen şimdi aklıma geldi, Gaziemir imiz de saygıyı, sevgiyi ve her türlü güzel kelimeleri, sözleri hak eden birkaç kişinin bir araya gelerek büyük bir özveri ile çalışan ve bu çabaları sonucu her türlü takdiri ve alkışı hak eden ama biliyorum ki bu işleri takdir görmek ve alkış beklemek için yapmayıp, bir vesile ile ihtiyacı olanların yanında olmak için yapıyorlar. SİZ YALNIZ DEĞİLSİNİZ BİZ BURADAYIZ ekibi. Daha çok şeyler yazmak isterim ama inşallah başka bir yazımda tamamen onlara yer ayırıp daha kapsamlı bir yazı ile yanlarında olup, bir şekilde hani bir deyim vardır “çorba da tuzumuz olsun” isterim. Bu vesile ile sevdiğim, saydığım Enver Kapı abim vasıtasıyla hepsinin ellerine , emeklerine, duygularına, merhametlerine, vicdanlarına sağlık diyorum. Bu emeklerin karşılığı teşekkürle, sağol ile ödenmez ama elimizden gelen varsa geride kalmayacağımı da bildiririm. İyi ki böyle merhamet, vicdan yüreği tertemiz insanlarımız var. Hepsine ama hepsine kucak dolusu SAYGI, SEVGİ ve HÜRMETLERİMİ sunuyorum. 

İllaki bu tip yardım ve özveri gerektiren işleri yapanlar vardır. İyi dileklerim hepsi için geçerlidir yakınımda ve tanıdık olması ki eminim bulunduğum yerde birçok kişinin bilmediği bir grup olması vasıtasıyla ayrı bir mutluluk duyup bahsetme gereği hissettim. Unutmayalım ki herkes etrafında böyle iyi, merhametli, vicdanlı insanların olmasını ister. Yarın kimin başına ne gelinir bilinmez Allah kimseyi boş gözle ile kapılara baktırmayı nasip etmesin. Bu işler bir elin nesi var, iki elin sesi var misalidir. Unutmayalım, yaşadığımız hayatımız bir nefeslik tir. Hayatı yaşadıkça içinde ki gerçek güzellikleri görme fırsatı sunuyor insana. İyi ve kötüyü de ayırt edebilmeyi de öğreniyoruz. Bizlerde yaşarken gördüğümüz bu iyiliklerin ucundan gücümüz nispet, imkanımız çerçevesi içerisinde tutmaya çalışalım. Çalışalım ki hayatın, yaşamın bir insana nokta kadar faydası olduğumuzda ne kadar güzel ve yaşanılabilir olduğunun farkına varmamıza sebep olsun. Merhamet, vicdan sahibi insanlar yaşamlarına ve çevrelerine yaşamın tüm güzelliklerini katarlar. 

Dünya ya gelmiş tüm canlıların içerisinde merhamet ve vicdan duygusu vardır. Büyüdükçe insan içindeki duygular aile ve çevresi ile değişmeye yüz tutuyor. Kendimiz için ne diliyorsak başkası içinde onu dileye biliyorsak ve içimizdeki merhamet ile vicdan duygusu ile hareket edebiliyorsak, işte o zaman biz ve çevremiz mutluyuzdur. Merhamet ve vicdan duygusu olanlar, aynı ayçiçeği (güne bakan) gibidir. Güneş çıktığı zaman yüzünü devamlı güneşe döner ve bu yüzden de adı güne bakan olarak ta anılır. Bizlerde yüzlerimizi merhametli ve vicdanlı insanlara doğru dönmemiz dileklerimle. Böylece yüzümüz hep aydınlık, ferah, huzurlu kalır. Güzellikler yüzlerimizden, kalplerimizden eksik olmasın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı