Haber Üstü Reklam Alanı

Değer Vermek Kıymet Bilmek

29.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi YazdırDünyamızda birçok insan var ve bunca insanı bir birinden de ayıran özellikler vardır. Herkes birbirine benzeyecek değil yaa bu kardeş bile olsa. İnsan olarak hepimizin aklımız ve duygularımız var, biz hayatımızı değer yargılarımıza göre yön veririz. İnsan olarak kim olursa olsun hayat ta saygıyı hak ediyordur ama yaptığı, düşündüğü ve uyguladığı kararlarla insan gönlünün ya en altında ya da o gönlün en üstünde yerlerini alırlar.

Tabi ki oraya girmek kadar orada da kalmak ta bence girmekten de daha zordur. Bir değişle insan kendi yerini kendisi belirliyor. Kimse karşısındakinin kendisi gibi olmasını bekleyemez. Herkesin iyisi ile kötüsüyle yaptığı kusurları mutlaka vardır ve bana göre bu kusurları yaparken kişinin niyeti önemlidir. Kimse kimsenin dört dörtlük olmasını bekleyemez, bu kendi bile olsa. Kimse doğarken bile kusursuz doğmuyor ama büyüdükçe aklı erdikçe kendi kusurlarına yön vermeyi öğreniyor.

Çocukluğumuzdan başlayarak okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, askerlik derken birçok farklı yerlerden insanlar ile karşılaşıp, birçoğuyla da ömür boyu unutulmayacak arkadaşlıklar kuruyoruz. Arkadaş olurken kim kendine yakın görüyor, hareketlerini, konuşmalarını, yaşam tarzını beğeniyorsa ona göre arkadaşlık kuruyor. Herkesin bir kusuru vardır öyle ya da böyle, bazen olur ki insanları kusuru ile de kabul etmek lazım. Her halde kusursuzluk ararsak, bilmiyorum ama arkadaş edinemeyiz. 

Her iki tarafında biraz saygı, biraz sevgi ve biraz da hoş görüyle bu kusurların üstesinden gelmiş oluruz diye düşünüyorum. Bir insanın bir insanı değerli kılabilmesi için kalbine ve gözlerine bakıp kıymet vermeliyiz. 

Bu beceri herkeste var mıdır ya da karşısındakinin kalbindekilerini ve gözlerinde ki düşünceleri göre bilip okuyabilme yeteneği kaç kişi de vardır. Hani derler yaa “gözler kalbin aynasıdır” diye. Anlaya bilme ya da gözleri okuya bilme yeteneğine sahip olanlar, karşısındakine ona göre değer verebilir. 

Herkes tabi ki böyle anlayamaz ama zaman her şeyin ilacı da derler. Zamanla da tanıma fırsatı bulup, karşısında ki kişinin değerini ona göre verir. Yaşam tarzımızda insan insana bir şekilde ihtiyaç duyar, hayat her ne kadar kimilerine zor gelse de bir şekilde, yine de tek başına çekilmez.

İnsan konuşmak, dertleşmek, paylaşmak (vs) gibi duygular için bir birine ihtiyaç duyar ve bu şekilde yaşama hep beraber ayak uydurmak ihtiyacımız vardır. Şu koca dünya da kimsenin kimseden ister din, ister ırk, isterse renk olsun hiçbir şekilde birbirinden farkı yoktur ve olamazda. Bu bakımdan kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. İnsan olarak herkes ve herkes eşit yerdedir, ayrı düşünülemez. 

Her toplumda değişik, kendini herkesten üstün, farklı görenlere rastlanmaktadır. Kimse nerden geldiğini unutmamalı ve her çıkışlarında bir inişi olduğunu, bir gün gelir bundan payına düşeni alabileceğini unutmamalı. Asıl olan insanlık, değer yargıları kıymet bilmektir. Gün olur insanın başına öyle bir durum gelir ki etrafında bir kişiyi bile mumla arar olur. Bunun için değer yargılarımızı hiçbir zaman unutmamalıyız, çevremizdekilerin kıymetini bilmeliyiz, onlara değer vermeliyiz ki hep beraber var olalım. Hep beraber var olalım, paylaşmanın da değerini, kıymetini bilelim. 

Bilelim ki hayat bize güzel güzel mutluluklar sunsun. Sunsun ki hayattan tat alalım, tat alalım ki mutlulukların en güzelini yaşama fırsatımız olsun. Bir insana değer vermek, ona kıymetli olduğunu hissettirmek, bir kültürdür. Bunun eğitimi yoktur ve hiçbir kitapta da yazmaz. Yolu sadece İNSAN olmaktan geçer. 

Yani değerlerimize değer vermek, kıymet bilmek o kadar da zor değil. İçimizden geldiği doğrularla davranıp kıymetlerini bilmek ve davranmak yeter. Elimiz vicdanımızda, aklınızla kalbinize inanıp gerçek doğruları yapmak hem bizi, hem sevdiklerimizi hem de insanımızı değerli kılar. Ondan sonrası geç mutlulukların resmini yap ve seyret.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı