Haber Üstü Reklam Alanı

Hoşgörü Sahibi Olabilmek

2.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi YazdırHoşgörü nedir? Sözlükteki karşılığıyla: Her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiği kadar hoş görme durumu. 

Herkes kendi fikirlerini beyan edebilmeli ve beyan edebildiği zaman da insanların, düşüncelerine, fikirlerine, yaşamlarına ve hatta inançlarına saygılı anlayışlı olmalıyız. 

Ailemiz, dostlarımız ve arkadaşlarımızla uyumlu, düzenli yaşayabilmemiz için hoşgörülü olmalıyız. Fikirlerimiz kişilerle uyuşmayabilir ama, anlayışlı olmalıyız. Herkesin hayata bakışı, yaşam tarzı farklıdır, zaten aynı olması da beklenemez. Farklı olması da normaldir, böylece iyiyi ve doğruyu daha iyi kavrayabiliriz. Karşımızda ki kişinin de bizimle aynı fikir de olmasını beklememeliyiz ve ona göre davranmalıyız. Beş parmağın beşi de bir değil, bu yüzden hoşgörülü olup, saygı duymalıyız. Zaten bir yerde hoşgörü varsa saygı da vardır. Saygının olduğu yerde de mutlaka hoşgörü vardır.

Tahmin ediyorum ki yaşamımızda sıklıkla hoşgörünün eksikliğini hissettiğimizi düşünüyorum. Hayat içerisinde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız, birçok hareketimiz hoşgörü eksikliğinin bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Kimsenin kimseye bile bile kötülük yapacağını sanmıyorum. Sanmıyorum ama insanın kendi çıkarlarını ön plana çıkarmak ya da başkasının hak ettiği bir şeyi alabilmek adına hoşgörü, saygı unutulup o şeyi elde etmek için türlü numaralar yapan kişilerin de olduğu istemesek te  görülmektedir. Hoşgörü sahibi olup, onun hakkı o daha çok hak ediyoruz diyebiliriz. Bunu yapabilmek hoşgörünün yanında aslında bizleri de insan yapar, eğer becere biliyor ve saygılı olabiliyorsak. Şimdilerde insanlarda genellikle hoşgörünün H si yok gibi. Günümüzde fikirleri yüzünden birbirlerini üzen, birbirlerine ters düşün bireylerin olduğunu görmek, insanı üzüyor. Burada tabi ki herkesin aynı fikirler içerisinde olmasını bekleyemem ve beklemiyorum da. Tabi ki hepimizin farklı konularda farklı fikirleri olması çok doğal ve farklı fikirlerde belirtmeliyiz ki, doğrusunu bulalım. Bir şey ya doğru ya yanlış olamaz. Bir şey doğrudur veya yanlıştır, bunun arası olamaz. Özellikle 1) Futbol 2) Siyaset olduğu zaman, sosyal medya da çok görüyoruz, bir ortak payda da buluşulmuyor. Her iki konuda da büyük tartışmalar olduğu ve birbirlerini kırma derecesine kadar sonuçlanan durumlar görülmektedir. Birine doğru olan neden diğerine yanlış oluyor. Diğer değişle de birine yanlış olan diğerine neden doğru oluyor. Bunu yaparken önemli olan düşüncelerimizi saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yapabilmek değil mi? Yoksa kimse kimsenin fikirlerine, yaşam tarzına karışma gibi bir durum olamaz. Tabi ki toplumumuzun her kesiminde mükemmel ve harika dediğimiz dost ve arkadaşlarımız vardır.

 Şöyle bir kafamızı kaldıralım ve gerçek duygularımızı, gerçek düşüncelerimizi ortaya koyarak bakalım. Hoşgörülü kaç tane insan görebiliriz. Kişileri sadece insan olduğu için sevebiliyor muyuz gerçekten? Kimsenin hatasız olmasını bekleyemeyiz, illaki hatalarımız vardır. Hata yapmak insan içindir, yapılan hatalarımızdan ders çıkarabiliyor muyuz? Çıkarabiliyorsak, hatamızı kabul edip özür dileyebiliyor muyuz acaba? Özür dileye bilmek bir erdemdir, saygıdır. 

Bunu yapmak bizlerden bir şey eksiltmez hatta karşımızda ki kişi de güven duygusu da aşılayabilir ve güven duygusunu artırabilir. Bu zaman da insanlara şöyle bir bakınca sanki zor gibi görünüyor sanki. Yani yazarken olumsuzlukları yazıyorum ama yaşamımız içerisinde kendimize örnek alabileceğimiz, takdir edeceğimiz bireylerde kesinlikle var. 

Bizler bir durumda hangi konuyu, durumu kendimize yakıştırıyorsak onu yakamıza takıyoruz. İlk önce neyin doğru neyin yanlış olduğunu kafamızda mahkeme yapmadan kabullene biliyoruz. Aslında önce düşünsek, sonuç olarak benim için iyi olacak, ama işte bana iyi olacak bu durumu çevremiz, yakınımı nasıl etkileye bilir düşüncesi içersinde olup, saygı ve hoşgörülü düşünüp karar veremez miyiz? 

Hz. Mevlana: Ayıpsız dost arayan, dostsuz kalır; demiş. Böyle hoşgörülü, saygılı ve düşünceli olabilir miyiz? Hayır olamıyoruz da tabi ki benim fikrim bu. Bakıyorum da birisi birine bir şey yapacak sa eğer, kesinlikle bir karşılığı yoksa yapacağını tahmin bile edemiyorum. Sözlerimi eski bir şarkı sözleriyle bitirmek istiyorum: 

Şu dünyadaki en mutlu kişi Mutluluk verendir Şu dünyadaki sevilen kişi Sevmeyi bilendir Şu dünyadaki en bilge kişi Kendini bilendir Şu dünyadaki en soylu kişi İnsafa gelendir Bütün dünya buna inansa Bir inansa hayat bayram olsa İnsanlar el ele tutuşsa Birlik olsa Uzansak sonsuza

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı