Haber Üstü Reklam Alanı

'Seydiköy'de Eski Yaşam' Sahnede Canlandı

5.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1925 ile 1950 arası Seydiköy’de yaşam tarzını, geçim kaynağı Tütün’ü, çiftçiliği, evlilikleri, dostlukları, esnaflığı anlatan oyunda Macır Karaayalar’ın Sülüman’ın oğlu Mustafa’nın gönlünü, Pomak kızı Dülger Hüseyin’in kızı Ayşe’ye kaptırması sonucuSeydiköylüler Derneği üyelerinin hazırlayıp sunduğu ‘Seydiköy’de Eski Yaşam’ adlı tiyatro oyunu Gaziemir Atatürk Kültür Merkezinde sergilendi, izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

VİDEO 'Seydiköy'de Eski Yaşam' Sahnede Canlandı

Seydiköylüler Derneği üyelerinden Kadir Özalp’in, o günleri yaşayarak, anarak yazdığı ‘Seydiköy’de Eski Yaşam’ adlı oyun öncesi, Kurtuluş savaşı sonrası Yunanistan’ın bir çok bölgesinden mübadele sonucu Gül Cemal gemisi ile Türkiye’ye gelen Türklerin yaşadıkları zorlukları anlatan Video gösterisi ve İlker Esen’in anlatımı salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu. 

1925 ile 1950 arası Seydiköy’de yaşam tarzını, geçim kaynağı Tütün’ü, çiftçiliği, evlilikleri, dostlukları, esnaflığı anlatan oyunda Macır Karaayalar’ın Sülüman’ın oğlu Mustafa’nın gönlünü, Pomak Dülger Hüseyin’in kızı Ayşe’ye kaptırması sonucu, yaşadıkları sevinçleri ve üzüntüyü, kız isteme, kızı evinin ağır şartlarını, Pomak Macır çekişmesini, oyun içersinde mizahi bir dille anlatıldı. Karaayaların Sülüman’ı Necmi Köse canlandırırken, Dülger Hüseyin’i Kadir Özalp canlandırdı. Seydiköylüler Derneği yönetim kurulu üyesi Aydın Tülü’nün Musa Hoca karakteri ile Kadınların Çeşme başı sohbet ve dedikodularının canlandırıldığı sahne, seyircilerden bol bol alkış aldı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol oyunda, Tütün Piyasasını açan Tekel Bakanı rolünü üstlendi. Seydiköy’de Eski Yaşam oyununda , Gaziemir’in tanınmış siması Oski lakaplı Mustafa Berber, eşi Ayfer, Kızı Gülnur, Torunu Eylül’de rol alarak üç kuşak aynı sahneyi paylaştı. 

Seydiköy’ün Çarşı meydanında Dutlu Kahve’den tutun, Kalaycı Mahmut, Demirci Abduş, Arabacı Cafer Usta, Belber Şemsettin, Fırıncı İsmail Ağa, Tatar’ın Kahve gibi bir çok simge mekan anılırken, Derviş, Lukofko, Proşo, Abdullah Hoca, Fenderya, Musa Hoca gibi Seydiköy’ün simge isimlerin tamamı, oyun içersinde anıldı. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Yorum yazmak için üye girişi yapınız! Üye Girişi

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Reklam Alanı

Diğer Haberler

Okurken duygulandığımız gözyaşı döktüğümüz bizleri oradan buraya gurbetten evimize anamıza babamıza kısacası sevdiklerimize biran olsa bile kavuşturan mektuplarımız.

Yurt içi ve yurt dışından gelen misafir çocukların gösterilerini baştan sona izleyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, sahneye en son çıkan Romanya’dan öz...

Kopardığınız bir çiçek, kırdığınız bir kalp, aracınızın kornasına bastığınız gürültü,çevreye yapılan haksızlıklar doğayı katletmeler,ormanlar,denizler,göller,dağlar,ır...

Ezgi ve Mustafa çiftinin nikahlarını geceye katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kıydı.

Şenlik komitesi üyeleriyle birlikte 23 Nisan Çocuk Şenliği Lansmanı, Svalin Otelde geniş katılımlı basın mensuplarına anlatan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Ş...