Gaziemir.NET
Ana Sayfa Üye Girişi Üye Ol İletişim
Yerel Haber Siteniz
 
22:21  7 Ekim 2015 Çarşamba
Ana Sayfa Yazar Cafe Güncel Politika Yerel Yönetimler Spor Ege Dünyadan Ekonomi Magazin
  Özdinç Karasu
Sarnıç Tapuları
Sarnıç tapularını tarih sırasına göre inceleyelim
14.5.2013 17:27:53
Sarnıç Orman Kadastro çalışmaları herkesçe bilinen nedenlerden dolayı durduruldu. Sarnıç’taki 2 B çalışmaları gündemdeki yerini koruyor. Konunun uzun müddet gündemde kalacağı görülmektedir. Sarnıcın kolay anlaşılabilmesi için Sarnıç’taki tapuların özelliğine bakmak gerektiği düşüncesindeyiz. Sarnıç tapularını tarih sırasına göre inceleyelim.

    Sarnıç üç farklı İskan Zabıt kaydı bir de Osmanlı Zabıt kaydı bulunmaktadır. Zabıt kaydı tapu kaydıdır.Birinci İskan Zabıt kaydı 1933 ve 1934 tarihli İskan Zabıt kayıtlarıdır.Bu kayıtlar Seydiköy’de uygulanan tapu kayıtlarıdır.Bu kayıtların dayanağı İSKAN Tahsis kayıtlarıdır.Bu tahsis kayıtları Bulgaristan’dan gelen  Tımraşlılara,  Yunanistan’dan gelen Kavala,Zigoş,Rahça ve diğerlerine Yugoslavya’dan gelen Akova ve Kolaşin Muhacirlarına verilen taşınmazlardır. Birinci İskan Zabıt kayıtlarında 1771 sayılı İskan adı denilen yasa uygulanmıştır. Bu kayıtlar hudutlara göre verilmiştir.

     İkinci ve üçüncü İskan Zabıt kayıtlarının da dayanağı İskan Tahsis kayıtlarıdır. Bu Zabıt kayıtları Hudutlara göre değil, yüzölçümlerine göre verilmektedir. Kayıtlarda ‘’Miktar müteberdir’’ gibi ifadeler bulunmaktadır. İkinci ve üçüncü İskan Tahsis kayıtları ve İskan Zabıt kayıtları 2510 satılı İskan yasasına göre verilmiştir. İkinci  İskan Zabıt kayıtları Garbi Trakya Muhacirlarına, Gümülcine gibi verilmiştir. Garbi Trakya Muhacırlarının arazileri

Sarnıçta evleri ise Gaziemir ve Bucada’dır Garbi Trakya Muhacırlarının Zabıt kaytıları 1944 tarihlidir .Üçüncü  İskan Tahsis kaydı 24/07/1944 tarihli Esami defteridir. Bu defter Belediye

Reisi Mehmet Peker ve Ehli Vukuflar tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Üçüncü

İskan Zabıt tarihleri 1946 dır. Üçüncü Tahsis daha önce 1771 Yasaya göre yer Tahsis edilen ve eksik kalan ailelere yapılan tahsistir.

       Osmanlı Zabıt kayıtları 1326(1910) tarihlidir. Daha sonra tedavül görmüştür. 1948-1956 Kadastro çalışmalarında 2 misli arttırılarak uygulanmıştır. Derdest olan davaların çoğu Osmanlı Zabıt kayıtlarına dayanmaktadır.

       Sarnıçta 2 B Alanları çoğunlukla Vatan Caddesi ile Orman Hududu arasında kalan bölgededir. Bu Bölge Atıfbey Mahallesi 42 Pafta 342 Adadır. Ormandan çıkarılan aynı Ada 102 Parselin Yüzölçümü 191798 m2’dir. Bu bölge bildiğimiz kadarıyla İmarlıdır  İmar Eksikliği var ise giderilmelidir. İmar Planında Konut Alanında ise Fiilen Meskun  ise Yerel Belediye Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bu yerlerin kendilerine ücretsiz verilmesini talep edebilirler, etmelidirler. Örnek Uygulama 1992-1994 yılları arasında Ulaştırma Caddesinde yapılmıştır.    
Facebook'ta Paylaş
Oy Ver: | Oy Ortalaması: | Toplam Oy: 0
Yorum Yap
Yorum Yok
Yazdır
Tavsiye Et
Hata Bildir
Gizlilik İlkeleri
Paylaş
Metin Boyutu
+
-
Bu içeriğe yapılmış bir yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!
  Yazarın Diğer Yazıları    
Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Taşınmazlar
Sarnıç yerleşiminde yapılan 2B kadastro çalışmaları durdurulmuştur
24.4.2013 20:17:26
Seydiköy'ün Eski Tapuları
Muhacirlerin Seydiköy’ e giriş tarihleri 1922’ dir.
2.4.2013 14:50:35
   
Yazar Cafe
 Levent Çağlarsu
 Enver Kapı
 Ahmet Çipli
 Buğse Koca
 Abdullah Demirel
 Ayhan Kopan
 Ertuğrul Gezenoğlu
Yazar Cafe
Yıllara göre Günlük ve Aylık Asgari Ücret Tutarları
Ayhan Kopan
 
Son Dakika En Çok Okunan Haberler
 
 
Ana Sayfa  |  Yazar Cafe  |  Güncel  |  Politika  |  Yerel Yönetimler  |  Spor  |  Ege  |  Dünyadan  |  Ekonomi  |  Magazin
 
 
Morbi Information Technologies